Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Oświetlenie w ogrodzie jakie lampy wykorzystać ?

1
Oświetlenie w ogrodzie jakie lampy wykorzystać ?

 

 

Oświetlenie w ogrodzie jakie lampy wykorzystać ?

 

 

 

 

Niezmiernie istotnym elementem, traktowanym czasem po macoszemu, jest odpowiednie oświetlenie ogrodu. Wciąż spotyka się domy, w których zadbano o klimatyczne podświetlenie elewacji, gdy tymczasem przylegający ogród tonie w mroku. Oświetlany jest przez jedną niepozorną lampę ogrodową – stwarza ponure wrażenie. Często przeszkodą jest brak odpowiednio przygotowanej instalacji elektrycznej, a wizja czasochłonnych i kosztownych prac związanych z jej doprowadzeniem skutecznie odstrasza właścicieli przed podjęciem kroków zmierzających do stworzenia nastrojowego oświetlenia w ogrodzie.

 

Doskonałym rozwiązaniem w tej sytuacji jest oświetlenie solarne, które nie wymaga kosztownego montażu okablowania i może być zastosowane w dowolnym miejscu ogrodu. Umiejętnie dobrane, będzie podkreślać urodę najładniejszych jego zakątków lub maskować pewne niedoskonałości. Pamiętajmy, że przestrzeń wokół domu składa się z wielu stref, które wzajemnie się przenikają, tworząc jedną wspólną całość. Ważne, by każda z tych stref była odpowiednio oświetlona, adekwatnie do pełnionej funkcji.

 

  •  Strefa wjazdu i chodnika

To pierwszy fragment zewnętrznej części naszej posiadłości, który wita domowników i gości. Ważne, by jego aranżacja była przemyślana i dopracowana, gdyż to on jest odpowiedzialny za wywołanie pozytywnego pierwszego wrażenia. W strefie tej doskonale sprawdzą się lampy najazdowe, przeznaczone do montażu w podłożu. Są wytrzymałe i odporne na obciążenia – zamontowane na podjeździe, pomagają kierowcy utrzymać samochód w pasie wytyczonym przez podjazd. Równocześnie warto zadbać również o oświetlenie chodnika bezpośrednio prowadzącego do budynku – nie ma chyba nic gorszego (zwłaszcza dla dzieci), niż chodzenie w ciemności,. Warto dobrać styl oświetlenia do otaczającej architektury. Lampy solarne dekoracyjne, bogato zdobione, z ornamentami będą pasowały do starego lub stylizowanego domu. Nowoczesne słupki ogrodzeniowe będą się lepiej komponować z prostymi, współczesnymi bryłami.

 

  •  Strefa wejścia do domu

Nie mniej ważna jest strefa wejścia ulokowana bezpośrednio przy drzwiach domu. Jej oświetlenie ułatwi codzienne funkcjonowanie – zwłaszcza w miesiącach zimowych, gdy zmrok zapada szybko i wzrasta prawdopodobieństwo powrotów do domu w ciemności. Solarny kinkiet może być w tym miejscu doskonałym rozwiązaniem: nie wymaga prac związanych z instalacją elektryczną, a jego obecność doceni każdy, kto choć raz stał przy drzwiach i w ciemności nie umiał trafić kluczem do dziurki w zamku. Oświetlenie strefy wejścia jest również istotne, gdy często przyjmujemy gości – światło przed wejściem jest dla nich sygnałem, że są oczekiwani i mile widziani. Z praktycznego punku widzenia to ważne, by nawet w ciemności móc zobaczyć (np. przez wizjer,) kto stoi przed drzwiami domu.

 

  •  Oświetlenie tarasu

Docenimy je szczególnie w miesiącach letnich, gdy taras staje się przedłużeniem domu i korzystamy z niego wyjątkowo chętnie. Warto, by jeszcze przed sezonem przygotować się do jego użytkowania, by wraz z nadejściem pierwszych ciepłych wieczorów bez przeszkód korzystać z jego dobrodziejstw. Oświetlenie tarasu daje nam ogromne możliwości aranżacyjne, a umiejętnie dobrane oświetlenie stworzy bajkowy nastrój. Tarasowe spotkania mogą umilić różnego rodzaju girlandy solarne, utrzymane w stylu dopasowanym do stylu domu: to od nas zależy, czy wybierzemy łańcuch świetlny w postaci żarówek, czy też romantyczną, letnią girlandę. Doskonały, magiczny wręcz efekt dają lampiony solarne porozwieszane po sąsiadujących z tarasem drzewach, zaś lampy solarne wiszące sprawdzą się do punktowego podkreślenia konkretnych fragmentów tarasu. Coraz popularniejszym rozwiązaniem są żarówki ogrodowe wiszące, które – dzięki odpowiedniej długości kabla – mogą być doskonałym źródłem światła dla całego tarasu, oświetlając prawie równomiernie całą jego powierzchnię.

 

  •  Oświetlenie ścieżek

Lampy stojące do ogrodu umiejscowione przy ścieżkach, uprzyjemnią korzystanie z niego i poruszanie się po nim nawet w ciemności. Lampa solarna latarnia ustawiona co jakiś czas wzdłuż ścieżki, będzie swoistym drogowskazem po ogrodzie, ale też wyznaczy pewną granicę, której w ciemności lepiej nie przekraczać (bo np. obok umiejscowiona jest rabata z różami, których kolce są wyjątkowo ostre). Ścieżki te mogą prowadzić do wyjątkowo ładnych zakamarków, których urodę również powinno podkreślać odpowiednio dobrane oświetlenie.

 

  •  Oświetlenie poszczególnych fragmentów ogrodu

Każdy właściciel ogrodu może poszczycić się wyjątkowo udanymi nasadzeniami i efektownymi rabatami. Warto te atuty podkreślić. Kula ogrodowa umiejscowiona np. wśród ozdobnych traw będzie przyciągać wzrok, odwracając uwagę od mniej dopracowanych fragmentów ogrodu. Reflektor ogrodowy przyda się do oświetlenia bujnych krzewów lub okazałych, wyjątkowych w formie drzew, czy też innych ciekawych elementów ogrodowej architektury. Lampka motyl solarny ucieszy zwłaszcza dzieci – szczególnie, gdy będzie zamontowana w miejscu częstych zabaw milusińskich.

Jak widać, lampy solarne pełnią funkcję użytkową, ale również dekoracyjną. Dają ogromne możliwości kształtowania wyglądu zewnętrznej przestrzeni do życia, otwierając przed właścicielami ogrodów nowe możliwości. Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia – bo na pewno nie brak kabla zasilającego.

Komentarze do wpisu (1)

9 maja 2018

Jak dla mnie nie ma lepszego sposobu na oświetlenie ogrodu niż lampy i latarnie solarne. Osobiście bardzo sobie chwalę i polecam każdemu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl